Basketbol Bilgi Platformu

ISINMA (Streching)

Sporcuları, antrenman ve maç gibi yüksek performans gerektiren aktivitelere fiziksel ve psikolojik olarak en uygun hazırlamaya denir.

ISINMA (Streching)

Sporcuları, antrenman ve maç gibi yüksek performans gerektiren aktivitelere fiziksel ve psikolojik olarak en uygun hazırlamaya denir.

Diğer bir değişle sporcuları yüksek yoğunluk gerektiren çalışmalara fiziksel ve psikolojik olarak hazır hale getirmek için ön yüklenme olarak adlandırılabilir.

Yüklenmeden amaç sporcunun vücut yapısında ki kasların esnekliği, motorik özelliklerin dengesinin ve psikolojik olarak uyumun sağlanmasıdır.

Isınma aktivite öncesi hazırlık farklı şekillerde sınırlandırılır.

1- GENEL ISINMA

Sporcunun bütün vücut fonksiyonlarını kullanabilmesi için bütün kas gruplarını en iyi duruma getirilmesi için ısınma türüdür.
Bir çok farklı spor dalı için geçerli olan koşu,sıçrama,yön değiştirme vb. hareketler örnek gösterilebilir.

2-ÖZEL ISINMA

Yaptırılan spor dalı hangisi ise o spor dalının yapısına uygun teknomotorik özelliklerinin kas ve kas gruplarının en iyi duruma getirilmesi için yapılan ısınma türüdür.

GENEL AKTİF ISINMANIN YARARLARI

Hareket ederek (koşarak,Yürümek) yapılan ısınmada büyük kas gruplarında büyük bir ısı yükselmesi yaşanır. Uygun ısıya ulaşan organizma metabolik performanslarda % 10-15 oranında yükselme sağlar. Vücut kan dolaşımının hızlandırılması kılcal damar aktiviteleri arttırılır. Yüksek ve optimal ısı merkezi vücüt sinir sisteminin işlevlerini daha hızlı yapmasını sağlar ve böylelikle reaksiyon ve kas kasılma hızı artar. Vücut ısısının 2° derece artması kaslarda kasılma hızını yaklaşık olarak %15-20 oranında arttırır. Kasların daha yumuşak ve esneme-gerileme yetenekleri çoğalır ve yüksek yüklenmelerde sakatlanma oranı minimum düzeye düşürülür. Genel ısınmanın aynı zamanda vücut yapısında bulunan eklemlerin yüklenmeyi kaldırabilme yeteneklerini geliştirir. Genel ısınma yüksek dayanıklılık gerektiren spor dallarında kalp ve kan dolaşımını çok olumlu yönde etkileyerek performans kaybını asgari düzeye düşürür. Tüm bu yararları kısaca şöyle açıklayabiliriz.

GENEL ISINMA, Sprocunun koordinasyonunu olumlu yönde etkileyen, fizyolojik ve psikolojik olarak sporcuyu en iyi duruma getirmek için yapılan,sakatlıklardan ve yaralanmaları asgari düzeye düşüren ısınma çeşididir.

ÖZEL ISINMANIN ETKİLERİ

Özel ısınmanın genel ısınmadan farkı uygulanan spor dalına uygun motorik özelliklere göre yapılan ısınma çeşididir. Uygulanan spor dalının teknik taktik hareketleri özel ısınmayı oluşturan başlıca etkendir.Bu sebeple Özel ısınma antrenman veya maç gibi aktivite öncesinde spor dalına uygun gereksinimleri içermelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.