Basketbol Bilgi Platformu

KASLAR ve KAS SİSTEMATİĞİ

Hareket, bir kasın dirence karşı koyabilmesi ve direnci aşabilmesi durumuna denir. Bu nedenle kasların vücuttaki görevi kasılarak hareket üretmektir.

KASLAR ve KAS SİSTEMATİĞİ

İnsan hareket sisteminin temelini iskelet yapısı ve kaslar oluşturur.

Hareket, bir kasın dirence karşı koyabilmesi ve direnci aşabilmesi durumuna denir. Bu nedenle kasların vücuttaki görevi kasılarak hareket üretmektir.

KAS SİSTEMATİĞİ

Kas sistemi kimyasal enerjiyi mekanik işe çevirebilen bir tür makine görevi görürler. Kasların dirence karşı koyabilmesi ve direnci aşabilmesi durumunda hareket meydana gelir.Bu sebeple kasların temel görevlerinden birisi kasılarak bedensel hareketlere etki eden kuvvetin gelişmesidir.
Genel anlamda organizmayı oluşturan hücrelerin bazılarında hareketlilik oldukça sınırlıdır ancak bazı hücrelerde ise hücrenin ana fonksiyonunu oluşturur.Bu fonksiyonları oluşturan hücrelere kas hücresi denir. Kas hücreleri iğ şeklinde olur ve kas lifi olarak adlandırılır.Kaslar bağ dokusu ile bir arada tutulan binlerce liften oluşur.
Kas hücresi sarkolemma denen transparan ama oldukça dayanıklı bir membranla örtülüdür. Sarkolemma aynı zamanda kas liflerini birbirinden ayırır. Kas liflerinin bir araya gelmesiyle kas lifleri ortaya çıkar ve bu lif demetlerinin bir araya gelmesiyle kas meydana gelir.Her bir kas lifi demeti demeti perimisyum adında bir membranla kaplıdır. Bir araya gelen kas liflerinin ortaya çıkarttığı kaslar ise Epimisyum denen başka bir zarla çevrilidir. Bağ ve dokular lif demetlerinin bir araya gelerek oluşturdukları kasların uçlarında birleşerek tendonlara dönüşürler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.