Basketbol Bilgi Platformu

KONDİSYON

KONDİSYON

1- BASKETBOL İÇİN UYGUNLUK

Sporda, geliştirilmiş sporsal yetiler bir şampiyonu sahada ki diğer oyunculardan ayırt edilmesini sağlar. Basketbolda, oyuncu ne kadar iyi dripling yapabilir,basket atabilir veya pas atabilirse başarı şansı o kadar artar. Kondisyonel özellikleri zayıf olan oyuncunun bu spora özgü özel becerileri en alt düzeyde kalır.
Maç içerisinde veya antrenman esnasında bu spora özgü hareketleri fiziksel engellere karşı karşın tekrar tekrar gerçekleştirmeyi sağlayacak özellikler geliştirilmez ise maç içerisinde veya antrenman esnasında yapılan drillerin bir önemi kalmayacaktır. Bu sebeple sürat,kuvvet,güç,hareket süratı ,esneklik,dayanıklılık ve koordinasyon çok önemlidir.

2- SPORCULARIN UYGUNLUĞU

Bir coach kondisyonu fiziksel uygunluk ile eş tutmalıdır. Fiziksel olarak uygun olmak yalnızca sağlık açısından gerekli kalmayıp,ciddi bir basketbol oyuncusu için eş düzeyde önemli bir dizi bileşenden etkilenir. Bunlar sırasıyla şöyledir;

  • Dolaşım ve Solunum sistemi
  • Kas gücü
  • Kas dayanıklılığı
  • Esneklik
  • Vücut kompozisyonu

Bir sporcunun sağlıklı ve iyi durumda olması , gereken temel standartların üzerinde bir fiziksel kapasiteye ulaşabilmesi uzun süreli ve yüksek düzeyde sporsal verim alabilmesi için ön koşuldur.

DOLAŞIM ve SOLUNUM SİSTEMİ (KARDİORESPİRATORY SİSTEM)

Kardiorespiratör sistem , kalbin (kardio) ve akciğerlerin (respiratör) fiziksel hareket sırasında aktif vücut dokusuna kan ,oksijen ve besin taşınmasını sağlar. Aerobik egzersizler kardiorespiratör sistemin işleyişini geliştirir, kalp kaslarını kuvvetlendirir,kolestrolu düzenler ve kalp rahatsızlıklarının özenmli düzeyde önüne geçilmesine destek olur.

Aerobik çalışma büyük kas gruplarının uygun tempo ve yoğunluk içerisinde haftada 3-5 gün 20-60 dakikalık periyotlar arasında sürekli olarak çalıştırmak için yapılabilen (yürüme,koşma,jogging,bisiklet sürmek) gibi aktivitler yoluyla yapılabilir.

En iyi şekilde geliştirilmiş kardiorespiratör sistem düşük şiddette harcanan güc uzun süre dayanabilir, çünkü sistem çok büyük miktarlarda oksijenin tüketilmesini,oksijenin dolaşımını ve uzatılmış periyot içerisinde oksijenden aerobik biçimde enerji kaynağı olarak yararlanmasını sağlar ve performans kaybı yaşanmasını engeller.

NOT:KONDİSYON ÇOK KAPSAMLI BİR KONU OLDUĞU İÇİN DEVAMI ve ÖNEMLİ KONDİSYON DRİLLERİ PAYLAŞILACAKTIR.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.