Basketbol Bilgi Platformu

Basketbolda Enerji Sistemleri

Aerobik ve anaaerobik enerji sistemlerinin ardında yatan fizyoloji karmaıştır. Bununla birlikte, kendi çalışmanızı en üst düzeye çıkartmak için bu sistemlerin neleri içerdiğine dair temel bilgi seviyesine ulaşmak çok önemlidir.

Basketbolda Enerji Sistemleri

Aerobik ve anaaerobik enerji sistemlerinin ardında yatan fizyoloji karmaıştır. Bununla birlikte, kendi çalışmanızı en üst düzeye çıkartmak için bu sistemlerin neleri içerdiğine dair temel bilgi seviyesine ulaşmak çok önemlidir.

Yediğimiz gıdalardan aldığımız enerji,sonuçta ayrışarak adenosin trifosfat yada ATP denilen bir kimyasal bileşene dönüşmektedir. Kas hücreleri bu ATP molekülünü , kas hareketleri için direkt ve birinci enerji kaynağı olarak kullanır.

Kas hareketleri için kullanılacak daha fazla ATP üretmenin bir diğer yöntemi, aynı zamanda laktik asit sistemi olarak da bilinen anaaerobik glikoz yöntemidir. Glikolizde, kas glikojen ile kan glikozu ( her ikisi de karbonhidrat olarak) ayrışarak son derece hızlı ATP üretimi sağlar. ATP-PC ve glikoliz sistemlerinin her ikisi de anaaerobiktir, yani oksijene ihtiyaç duymazlar.

Glikoliz kasın aşırı yüksek şiddetli çalışmaya devam etmesine izin verir, ancak kas ve kan içerisinde ki laktik asidin ( laktat) oluşmasınada neden olur. Laktat birikimi anaerobik glikolizi yavaşlatır ve genellikle 3 dakikalık yüksek şiddetli bir egzersiz sonrasında yorgunluğun başlamasını hızlandırır ve buna bağlı olarak kan ve hücrlerden laktadın çıkarılması sağlamak için egzersiz ya durdurulmalı yada şiddeti azaltılmalıdır. Bunu ATP üretiminde ki üçüncü enerji kaynağı olan aerobik sistem izlemelidir.

Uzun vadeli enerji sağlayan aerobik sistem, ATP üretimi için oksijenin var olmasına dayanır. 2 ya da 3 dakikadan daha uzun egzersizler için tercih edilen enerji kaynağıdır.

Bir sporcu egzersiz yapmaya başladığı zaman tüm enerji sistemlerini ( ATP- PC,glikoliz ve aerobik sistemler) kullanır. Ancak her enerji kaynağının etkisi,egzersizin gerektirdiklerine göre değişecek ve bunun karşılığında hareketin sürekliliğini ve fonksiyonların şiddetini değiştirecektir. Basketbolun yaklaşık olarak % 20’si Aerobik %80’i anaerobiktir; ancak tek tek oyunculara ilişkin kesin enerji harcama oranını birçöok faktör etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse bazı oyuncular açılmak için sürekli olarak hareket ederler ,diğerleri bir post-up pozisyonu için kavga ederler. Eğer 40 dakikalıkbir maçın tümü için toplam enerji gereksinimi incelenirse, enerji sistemlernin katkı yüzdelerinin sürekli değiştiği görülmektedir.

NOT: YAZIYI TAKİPTE KALIN DEVAMI EN KISA SÜREDE GİRİLECEKTİR.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.